Logo
Logo

इसुवा खोलामा लगानी संझौता, नीजि क्षेत्रको सवैभन्दा ठुलो आयोजना बन्ने पक्काकाठमाण्डौं । स्वदेशी लगानीमा बन्न लागेको ९७.२० मेगावाटको इसुवा खोला जलविद्युत आयोजना निर्माण हुने भएको छ ।  सानिमा बैंकको अगुवाईमा ६ बैंक तथा वित्तिय संस्थाले लगानी गर्ने संझौता भएको छ ।

राजधानीमा आयोजित एक कार्यक्रमकाबिच आयोजना प्रर्वद्धक केबिएनआर इसुवा पावर लिमिटेड र बैंकहरुबिच आज लगानी संझौता भएको हो । कम्पनीकातर्फबाट प्रमुख विरेन्द्र न्यौपानेले द्धिपक्षीय संझौतामा हस्ताक्षर गरेका हुन् ।

संखुवासभामा निर्माण हुने आयोजनामा सानिमा बैंकले १ अर्ब ५० करोड रुपैयाँ लगानी गर्ने भएको छ भने बाँकी कर्मचारी सञ्चयकोष, इन्फ्रास्ट्रक्चर डेभलपमेन्ट बैंक, नेपाल एसबिआई बैंक, मेघा र कुमारी बैंक लिमिटेडले लगानी गर्ने भएका छन् । आयोजना कुल १० अर्ब रुपैयाँ लागतमा निर्माण सम्पन्न हुने अनुमान गरिएको छ । नीजि क्षेत्रले निर्माण गर्ने वित्तिय व्यवस्थापनसम्म पुगेको यो आयोजना नै पहिलो हो ।

बैंक ऋण ८० प्रतिशत अर्थात ८ अर्ब रुपैयाँ र स्वपुँजी २० प्रतिशत अर्थात २ अर्ब रुपैयाँ लगानी हुनेछ । कुल १० अर्ब रुपैयाँले आयोजनाको प्रतिमेगावाट लागत करिब १० करोड २९ लाख रुपैयाँ हुनेछ । नीजि क्षेत्रले निमार्ण गर्न लागेको यो नै सवैभन्दा ठुलो अर्धजलाशय आयोजना पनि हो ।

दैनिक ६ घण्टा पिकिङ गर्न सकिने आयोजनाबाट वार्षिक ६ सय ४८ गिगावाट घण्टा अर्थात ६४ करोड ८० लाख युनिट विद्यतु उत्पादन हुने कम्पनीले जनाएको छ । यसैवर्ष काम सुरु हुने आयोजनाले २०८० को अन्त्यबाट विद्युत उत्पादन हुने लक्ष्य छ । उत्पादित विद्युत आयोजनास्थलदेखि १७ किलोमिटर दुरीमा नेपाल विद्युत प्राधिकरणले निर्माण गर्ने शितलपाटी सवस्टेशनमा जोडिने छ ।


यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?

कपिलवस्तुको विजयनगर गाउँपालिका–४ शङ्करपुरका गाउँका ४० वर्षीय राधे कार्कीले आफ्नो खेतमा यस वर्ष गहुँ

पर्यटन प्रवर्द्धनका लागि बागलुङ कालिका मन्दिरदेखि पोखराको विन्ध्यवासिनी मन्दिरसम्म साइकल र्‍याली सुरु भएको छ

नेपाल सनातन धर्म संस्कृति संगठनको महाधिवेशन पछिको केन्द्रीय समितिको प्रथम पुर्ण बैठक आगामी पौष

काठमाण्डौं । नेपाली काँग्रेसको खस आर्य तर्फका उम्मेदवार चिरन्जीवि थापाले मन, मत र अभिमतका

काठमाण्डौं ।  प्रख्यात पर्यटन ब्यवसायी आङछिरिङ शेर्पाले नेपाली काँग्रेसको केन्द्रिय सदस्य पदमा उम्मेदवारी दिएका