Logo
(Friday 20th May 2022)

संचयकोषमा समेट्न कार्यदलको सुझाववैदेशिक रोजगारीमा रहेका तथा जाने नेपाली कामदारहरुलाई लामो अध्ययनपछि सरकारले सामाजिक सुरक्षा योजना अन्तर्गत संचयकोषमा समेट्ने भएको छ । यसका लागि अध्ययन गर्न गठित श्रम सचिव महेश दाहाल नेतृत्वको कार्यदलले विस्तृत विवरणसहितको प्रतिवेदन श्रम, रोजगार तथा सामाजिक सुरक्षा मन्त्री गोकर्ण विष्टलाई बुझाएको छ ।

दाहाल नेतृत्वको कार्यदलले नेपाली कार्यरत मुलुकहरुमध्ये कुनै एक मुलुकबाट यही २०७६ साउन १ गतेबाट पाइलट प्रोजेक्टका रुपमा यसलाई सुरु गर्न सकिने सुझाव दिएको छ । प्रतिवेदन बुझ्दै मन्त्री विष्टले आगामी साउनबाट वैदेशिक रोजगारीको क्षेत्रमा रहेका नेपालीहरुको रकम संचयकोषमा रकम जम्मा हुने व्यवस्था मिलाइने बताए ।

कार्यदलले यस योजनामा विदेशमा कार्यरत नेपाली, व्यापार–व्यवसायमा संलग्न नेपाली तथा गैरआवासीय नेपालीहरुलाई समेटने र वार्षिक न्यूनतम २४ हजारदेखि अधिकतम ३ लाखसम्म संचयकोषमा योगदानमा आधारित रकम जम्मा गर्न सकिने सुझाव दिएको छ ।

यसका लागि विदेश जानेहरुका लागि श्रम स्वीकृति दिदानै सुचिकृत गर्न सकिने र विदेशमा रहेकाहरुका लागि श्रम स्वीकृति नविकरण गर्दा सुचिकृत गर्न सकिने सुझाव दिदै कार्यदलले कर्मचारी संचयकोषले विभिन्न बैंक, वित्तिय संस्था तथा विप्रेषण कम्पनीहरुसँगको सहकार्यमा यसलाई थप सहज बनाउन सक्ने जनाएको छ ।

यस योजनामा वैदेशिक रोजगारीमा रहेका सम्पूर्ण नेपालीहरुलाई क्रमश समेटदै लैजाने तथा योगदानमा आधारित रकम सम्वन्धित रोजगारदाताबाटै जम्मा गर्ने व्यवस्थाका लागि आगामी दिनमा सरकारीस्तरबाटै सम्वन्धित मुलुकसँग छलफल गरिने मन्त्रालयले जनाएको छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्