Logo
Logo

‘गुठीसम्बन्धी विधेयक संस्कृतिविरुद्ध छैन ’भूमि सुधारमन्त्री पद्मा अर्यालले गुठीसम्बन्धी विधेयक धर्म, संस्कृति र परम्परालाई प्रतिकूल पार्ने गरी नआएको दाबी गरेकी छन् । सोमबारको प्रतिनिधिसभा बैठकमा प्रमुख प्रतिपक्षी दल नेपाली कांग्रेसले धर्म, संस्कृति र परम्परालाई प्रतिकूल पार्ने गरी विधेयक ल्याइएको भन्दै विरोध गरेपछि उनले जवाफ दिँदै भनीन, ‘गुठीसम्बन्धी विधेयक संस्कृतिविरुद्ध छैन ।’
‘संविधानलाई एकीकृत रुपमा बुझ्नुपर्छ । संविधानको एउटा धाराको व्याख्या मात्रै हेरेर, एउटा अनुसूची मात्रै हेरेर संविधानको प्रतिकूल हुन्छ कि अनुकूल हुन्छ भन्ने निष्कर्ष निक्लन्छ जस्तो लाग्दैन,’ उनले भनिन् ।
संविधानको धारा २९० अनुसार विधेयक आएको भन्दै उनले संविधानलाई एकीकृत रुपमा बुझ्न आग्रह गरेकी हुन् । विधेयकमा गुठीमा जोडिएका किसानका हकहित, मठ मन्दिर, धर्म र संस्कृतिलाई संरक्षण गर्ने विषयलाई प्रतिकूल पार्ने व्यवस्था नभएको भन्दै उनले विधेयकप्रति धेरै सन्देह प्रकट नगर्न आग्रह गरिन् ।
उनले आइतबारको प्रदर्शनका क्रममा निषेधित क्षेत्र तोड्ने प्रयास गरेपछि प्रहरीले पानीको फोहोरा प्रयोग गरेको बताइन् । मन्त्रीको जवाफमा प्रतिप्रश्न गर्दै प्रमुख प्रतिपक्षी दल नेपाली कांग्रेसका सचेतक पुष्पा भुसालले संसदीय मूल्य र मान्यता नियमावलीअनुसार संसद सञ्चालन गर्न सरकारको ध्यानाकर्षण गराइन् ।


यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?

काठमाण्डौं । नापी विभागको महानिर्देशकको जिम्मेवारी प्रकाश जोशीले पाएका छन् । भूमि व्यवस्था सहकारी