Logo
Logo

संविधानमाथि प्रहार भन्दै सत्तारुढ दलकै सांसदबाट आलोचनासंसदीय समितिको बैठकमा अनुपस्थित भएपछि प्रतिनिधिसभाका सांसदले संघीय मामिला तथा सामान्य प्रशासनमन्त्री लालबाबु पण्डितको चर्को आलोचना गरेका छन् । स्थानीय तहको कर्मचारी भर्नाका लागि लोकसेवा आयोगले खुलाएको विज्ञापन सम्बन्धमा छलफल गर्न शुक्रबार बोलाइएको राज्य व्यवस्था तथा सुशासन समितिको बैठकमा मन्त्री पण्डित अनुपस्थित भएका हुन् ।
बैठकमा प्रमुख प्रतिपक्षी दल नेपाली कांग्रेसका नेता एवं सांसद दिलेन्द्रप्रसाद बडूले स्थानीय तहमा कर्मचारी नियुक्ति गर्ने विषयमा पनि मन्त्री पण्डित जिम्मेवार नभएको भन्दै आपत्ति जनाए । उनले संविधानविपरीत खुलाइएको विज्ञापन फिर्ता लिनुपर्नेमा त्यसको बचाउ गर्दै मन्त्री पण्डितले सार्वजनिक अभिव्यक्ति दिने गरेकोमा पनि आक्रोश समेत व्यक्त गरे ।
सत्तारुढ नेकपाका सांसद जनार्दन शर्माले पनि संविधानमाथि प्रहार हुने गरी सो विज्ञापन खुलाइएकाले तत्काल खारेज गर्न सरकारसँग माग गरे । पूर्वगृहमन्त्री समेत रहेका उनले संविधानमाथि प्रहार हुने कुनै पनि गतिविधिले मुलुक संकटमा फस्ने भन्दै त्यस्ता गतिविधि रोक्न सरकारलाई निर्देशन दिन समितिकी सभापति शशी श्रेष्ठको ध्यानाकर्षण गराए ।

त्यसैगरी, राष्ट्रिय जनता पार्टी, नेपालका नेता एवं सांसद राजेन्द्र महतोले पनि संविधान, संघीयता र जनताको अधिकारविरुद्ध हुने गरी खुलाइएको सो विज्ञापन तत्काल खारेज गर्न लोकसेवा आयोगलाई निर्देशन दिन पनि समितिकी सभापति श्रेष्ठसँग माग गरे । उनले सरकारले संविधानविपरीतका गतिविधि गरिरहेको आरोप पनि लगाए ।
बैठकमा संघीय मामिला तथा सामान्य प्रशासन मन्त्रालयका सचिव यादवप्रसाद कोइरालाले भने स्थानीय तहको मागअनुसार नै लोकसेवा आयोगमार्फत स्थानीय तहको कर्मचारीका लागि पनि विज्ञापन खुलाइएको स्पष्टीकरण दिए । कोइरालाले उनले ६८ हजार ९ सय ८ जना दरबन्दी रहेको स्थानीय तहमा ५० प्रतिशतभन्दा बढी कर्मचारी अभाव भएकाले पनि सरकारले त्यसको व्यवस्था गर्न सो विज्ञापन खुलाउन बाध्य हुनुपरेको तर्क गरे ।
सरकारले लोकसेवा आयोगमार्फत स्थानीय तहको पनि कर्मचारी पदपूर्तिका लागि ९ हजार बढीको विज्ञापन खुलाएपछि त्यो संविधानको मर्म्विपरीत हुने गरी आएको भन्दै सर्वत्र आलोचना भइरहेको छ ।


यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?

सिन्धुली । रोटरी ल्कव अफ रुद्रमति काठमाण्डौंले सिन्धुलीको गोलन्जोर गाउँपालिकाको कोभिड हस्पिटललाई स्वास्थ्य सामाग्री